u

KRONIKA
-MOTYLOWA PRZYSTAŃ-

Dzięki wsparciu AmberOne Autostrady A1 i projektowi AmberOne Blisko Nas przy Hali Sportowej im. Gerarda Podolskiego przy ul. Hallera 19a powstanie kolorowy, pełen kwiatów dom dla motyli - Motylowa Przystań.
Poniżej znajdziecie opis naszych działań.

18.06.2021

Po miłej wiadomości o oficjalnych wynikach konkursu organizowanego przez  AmberOne Autostrady A1 i projektowi AmberOne Blisko Nas, cała ekipa Stowarzyszenia Rekord zabrała się do pracy. Większość grupy spotkała się już następnego dnia i ułożyła szczegółowy plan działania na najbliższy czas.

Pierwszą czynnością jaką trzeba było zrobić, to dokładne zapoznanie się z terenem działania, sprawdzenie obecnej sytuacji roślinnej i stanu jakości ziemi przy Hali Sportowej im. Gerarda Podolskiego oraz zlokalizowanie ewentualnych przeszkód, które mogłyby przeszkodzić naszej motylowej przystani w zdrowym i poprawnym wzroście.

Wyciągnęliśmy następujące wnioski: przy Hali znajduje się roślinność, która została rozsiana chaotycznie, a jej głównym celem było naturalne załatanie dziury pomiędzy budynkiem, a chodnikiem. Postanowiliśmy część kwiatów i roślin zostawić, ponieważ są w dobrym stanie. Pozostałą część ziemi trzeba będzie przekopać i nawieźć.

W tym czasie część członków stowarzyszenia zrobiła wstępne rozeznanie w cenach roślin przyjaznym pszczołom i motylom, oraz ich dostępności w poszczególnych miesiącach. Przy zakupie postanowiliśmy wesprzeć lokalną firmę ogrodniczą, która stworzy nam projekt motylowej przystani. Dzięki profesjonalnemu podejściu do sprawy unikniemy sytuacji, w których „wyrzucimy pieniądze w błoto”, ponieważ np. rośliny się nie przyjmą z powodu złego miejsca zasiania. Gotowy projekt wraz z rozpiską zostanie przedstawiony nam już na dniach.

Z gotowym projektem rozpoczniemy działania wspólnie z pozostałymi członkami stowarzyszenia.

Przygotowanie podłoża i zasadzenie nowych roślin zaplanowaliśmy na drugą połowę czerwca. Wtedy też zostaną przygotowane specjalne tabliczki z informacją o motylach i pszczołach, oraz z ekologicznym przesłaniem do mieszkańców miasta.

15 lipca planujemy oficjalnie otworzyć naszą motylową przystań, zaprosić włodarzy i przedstawić efekt naszej pracy. Podczas całego przedsięwzięcia będziemy informowali na bieżąco o etapach prac na naszym profilu na Facebook'u.

Tak wygląda teren przed rozpoczęciem projektu

Projekt Motylowej Przystani

projekt

19.07.2021

PRACE NAD MOTYLOWĄ PRZYSTANIĄ TRWAJĄ

Otwarcie Motylowej Przystani zostało przełożone na późniejszy termin – 26 lipca 2021. To wcale nie oznacza, że prace nad projektem stanęły w miejscu. W tym czasie przygotowaliśmy materiały na tabliczki informacyjne wraz z QR kodami na dedykowaną temu projektowi stronę internetową. Motylowa Przystań zrobiła się interaktywna.

Na tabliczkach informacyjnych oprócz opisu kwiatów i motyli użytkownicy będą mogli swoim smartfonem zeskanować QR kod, który przekieruje ich na stronę internetową. Tam znajduje się cała masa informacji o gatunkach kwiatów i motyli a także ciekawostki związane z motylami.

W poniedziałek 19 lipca dokonaliśmy ostatecznego wyboru roślin i już następnego dnia rozpoczęliśmy prace w naszym ogrodzie. Motyle, pszczoły i inne owady od razu zainteresowały nowymi nektarodajnymi roślinami. Nie możemy doczekać się efektu końcowego i z niecierpliwością czekamy na oficjalne otwarcie, które nastąpi już w poniedziałek 26 lipca.

Motylowa Przystań powstaje na placu przed Halą Sportową im. Gerarda Podolskiego przy ul. Hallera 19a, dzięki wsparciu AmberOne Autostrady A1 i projektowi AmberOne Blisko Nas. 

Przystań ma być bezpiecznym miejscem dla motyli i punktem obserwacji oraz edukacji dla dzieci i dorosłych.

#BliżejNatury

26.07.2021

Dzięki wsparciu AmberOne Autostrady A1 i projektowi AmberOne Blisko Nas Stowarzyszenie Rekord przy Hali Sportowej im. G. Podolskiego w Starogardzie Gdańskim stworzyło kolorowy, pełen kwiatów dom dla motyli- Motylowa Przystań.

Uroczystego otwarcia dokonali: Vice- prezydent ds. techniczno- inwestycyjnych Tadeusz Błędzki, Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Marzena Klein, a także zarząd Stowarzyszenia Rekord. 

Przystań ta będzie bezpiecznym miejscem dla motyli a także pozostałych owadów i punktem obserwacji oraz edukacji dla dzieci i dorosłych!

Tak więc- zapraszamy do obejrzenia Motylowej Przystani i bliższego zapoznania się z różnorodnymi gatunkami motyli, a także roślinami, które są dla nich bezpiecznym azylem.

Więcej o projekcie <tutaj>

dofinansowanie
partnerzy

Adres

ul. Olimpijczyków Starogardzkich 1
83-200 Starogard Gdański


Dane kontaktowe

Email: stowarzyszenie.rekord@gmail.com
Telefon: 531 733 228

Polecamy
OSiR Starogard Gdański
Ściana Wspinaczkowa OSiR Kociewie24.eu

Masz pytania?

skontaktuj się z nami mailowo:
stowarzyszenie.rekord@gmail.com

Created with Mobirise web builder