u

Gatunki motyli

Poniżej znajdziecie 5 najbardziej znanych gatunków motyli w Polsce

A może chcesz zobaczyć...?

TOP 5 najbardziej 
znanych gatunków 
motyli w Polsce

Wśród polskich motyli możemy wyróżnić te bardziej pospolite, jak i te najpiękniejsze motyle, występujące na łąkach, polach i w ogrodach. Motyle w Polsce w okresie letnim pojawiają się bardzo często i warto dowiedzieć się, jakie rodzaje i gatunki polskich motyli możemy spotkać naturalnie na terenie Polski.

Rusałka Pawik

1. Rusałka Pawik

Rusałka pawik vel pawie oczko to jeden z najpospolitszych, a zarazem najśliczniejszych i najdokładniej zbadanych motyli w naszej faunie. Od wiosny do złotej jesieni widujemy okazy dorosłe dwu pokoleń: wiosennego oraz letniego. Są niemal wszędzie: od polan i luźnych lasów na odludziu przez sady, ogrody i ugory naszych wsi po kwietniki, skwerki i „kwietne łąki” w centrach wielkich miast. 

Rusałka Admirał

2. Rusałka Admirał

Vanessa atalanta to motyl wyjątkowy, który przybywa do nas późną wiosną (maj- czerwiec) z cieplejszych regionów Europy- z basenu Morza Śródziemnego. Składają jaja na pokrzywie i już w czerwcu można zaobserwować pierwsze gąsienice, które przeobrażą się w motyle, dając początek nowemu pokoleniu. Gąsienice drugiego pokolenia żerują na roślinach żywicielskich w sierpniu i wrześniu, a motyle drugiego pokolenia ukazują się we wrześniu i październiku.

Na okres zimy większość motyli migruje na południe. Część motyli zimuje w Polsce, możemy spotkać je m.in. na strychu oraz w budynkach gospodarskich itp.

Modraszek Malczyk

3. Modraszek Malczyk

Najmniejszy z występujących w Polsce Modraszków. Siedliskiem tych motyli są suche łąki i murawy, stare kamieniołomy i żwirownie, przydroża, nasypy kolejowe.
Wykształca zwykle dwa pokolenia w roku (połowa maja- koniec czerwca i połowa lipca-koniec sierpnia). Rośliną żywicielską tego gatunku jest przelot pospolity. Jaja barwy białej składane są pojedynczo na młodych kwiatostanach roślin żywicielskich. Larwy wylęgają się po około tygodniu i żerują na nasionach, przejawiają skłonności kanibalistyczne. Zimują w pełni wyrośnięte gąsienice, wiosną nie ponawiają żerowania lecz przepoczwarzają się. Niezimujące larwy rozwijają się 3-4 tygodnie.

Paź Żeglarz

4. Paź Żeglarz


Paź żeglarz (Iphiclides podalirius) to przepiękny, duży motyl dzienny, kiedyś dość pospolity w Polsce w ogrodach i sadach. Jest łatwo rozpoznawalny. Gąsienica jest mięsista, nieowłosiona, w kształcie poduszki, zielona z żółtymi paskami. Poczwarka letnia jest zielona, zimująca - szarobrunatna. Motyl ten jest w Polsce chroniony. Dorosłe owady można spotkać w maju i czerwcu oraz sierpniu i we wrześniu.
Jeszcze 100 lat temu był to gatunek pospolity, uznawany za szkodnika.

paź królowej

5. Paź Królowej

Zaliczany jest do motyli dziennych. Jest największym motylem występującym w Polsce – rozpiętość skrzydeł wynosi 7 -10 cm.
W ciągu roku w Polsce rozwijają się dwa pokolenia pazia królowej, wiosenne w okresie od maja do czerwca oraz letnie od sierpnia do września. Następnie imago żyją przez kilka tygodni, podczas których składają pojedynczo jaja rozwijające się przez 8-10 dni, po czym giną.

dofinansowanie
partnerzy

Adres

ul. Olimpijczyków Starogardzkich 1
83-200 Starogard Gdański


Dane kontaktowe

Email: stowarzyszenie.rekord@gmail.com
Telefon: 531 733 228

Polecamy
OSiR Starogard Gdański
Ściana Wspinaczkowa OSiR Kociewie24.eu

Masz pytania?

skontaktuj się z nami mailowo:
stowarzyszenie.rekord@gmail.com

How to set up your own website - Find out